ניתוח בטן | כל מה שחשוב לדעת על מתיחת בטן - ד"ר ליאורה הולנדר
טקסט הלוגו של ד
ניתוח מתיחת בטן

ניתוח בטן

ניתוח מתיחת בטן

למי הוא מיועד, איך הוא מתבצע וכיצד ניתן להחזיר את מראה הבטן היפה והמהודקת

תהליך ניתוח מתיחת בטןניתוחי בטן לגבריםסיכונים בניתוח בטן מה ההבדל בין שאיבת שומן וניתוח בטן? תמונות לפני ואחרי

למי מיועד ניתוח מתיחת בטן?

ניתוח מתיחת בטן מיועד לנשים וגברים המעוניינים לחטב את מראה בטנם.
ניתוחי בטן מיועדים לאנשים הסובלים מעודפי שומן, עודפי עור ורפיון הבטן.

מה זו בטן יפה?

בטן יפה היא בטן מהודקת, מחוטבת, עם טליה ברורה.
עם השנים אזור הבטן והמותניים עובר שינויים רבים. אזור זה נוטה לצבור רקמת שומן עודפת. פיזור רקמת השומן משתנה ומתרכז בבטן התחתונה ובמותניים. כמו כן הבטן הופכת לרפויה ומאבדת מהטונוס המוצק שאפיין את הגיל הצעיר.
המצבים העיקריים הגורמים לשינויים במראה הבטן הם הריונות ולידות, ושינויי משקל קיצוניים.

למי לא מתאים ניתוח בטן?

ניתוח בטן הוא פתרון מצוין במקרים רבים, אך לא בהכרח מתאים לכל אחד. נשים רבות מתעניינות בניתוח בטן לאחר הריון או לידה, אך חשוב לציין כי אם האישה טרם סיימה את פרק ההריון והלידות בחייה, מומלץ להמתין עם הניתוח. הריון ולידה נוספים לאחר ניתוח בטן עלולים לפגוע בתוצאות הניתוח.

באותו אופן, לאנשים המעוניינים בניתוח בטן כחלק מתהליך הרזיה ועדיין נמצאים בתהליך הירידה במשקל נמליץ להמתין עם הניתוח עד להתייצבות משקלם לאורך תקופה, על מנת לוודא ששינויים עתידיים במשקל לא יפגמו במראה הבטן לאחר הניתוח.

אוכלוסייה נוספת שלא תתאים לניתוח בטן היא של מעשנים פעילים. עישון וניקוטין עלולים להעלות גורמי סיכון במהלך הניתוח וכן פוגמים בהחלמה מהניתוח ואף בתוצאות. ההמלצה למעשנים היא להפסיק לעשן מספר שבועות לפני הניתוח.

מתיחת בטן לאחר היריונות – פרק 4 מתוך הבלוג של ד"ר הולנדר באתר סלונה:

"ההרגשה שאחרי היא פשוט כיף אמיתי. במשך 30 שנה הלכתי עם מחטבים, ופתאום לא צריך אותם ואפשר לזרוק את כל הערימה, זה הרגשה נהדרת…"

 

שינוי מראה הבטן לאחר הריונות ולידות:

נשים רבות חוות את השינויים במראה הבטן לאחר הריונות ולידות. במהלך ההריון דופן הבטן והמעטפת השרירית מתמתחת מאוד והעור מעליה מתמתח, עקב ההגדלה המהירה בנפח הבטן. אצל חלק מהנשים, מתפתחים "קרעים" בעור, אלו סימני המתיחה הנותרים למזכרת בבטן לאחר הלידה. כמו כן, בזמן ההריון, כתוצאה מעליה במשקל ומשינויים הורמונליים אזור הבטן צובר עודפי שומן.
לאחר הלידה, גם לאחר החזרה למשקל האופטימלי, הבטן לא שבה להיות מוצקה כפי שהייתה ופעמים רבות העור נשאר רפוי ועם סימני מתיחה ופיזור השומן משתנה. נשים רבות מדווחות כי אף ששבו למשקלן והן מתאמנות ומחזקות את הבטן, "הבטן לא מה שהייתה".
מדוע הבטן לא שבה להיות מוצקה?
בזמן ההריון נמתחת המעטפת של השרירים. מעטפת זו היא רקמה חיבורית, שאינה שרירית ולכן אינה מתהדקת גם לאחר ביצוע תרגילי בטן, שכן, חיזוק הבטן אפשרי רק לאזור השרירי.

הריונות נוספים לאחר ניתוח מתיחת בטן:

מומלץ לבצע ניתוח מתיחת בטן עם סיום תהליך הילודה והשלמת תכנון המשפחה. הסיבה לכך היא שלאחר הריון נוסף, התוצאה האסתית היפה שהתקבלה מניתוח הבטן עלולה לא להישמר. אולם ניתוח בטן אינו מונע את האפשרות העתידית להרות. ניתן להרות וללדת לאחר מתיחת בטן.

איך נפטרים מהעור העודף? פרק 1 מתוך הבלוג של ד"ר הולנדר באתר סלונה:

"בגיל 35, אחרי שתי לידות וניתוח לקיצור קיבה, טל הרגישה שהגוף שלה זקן בהרבה ממה שהוא צריך להיות. בזכות ניתוח הסרת עודפי עור מהבטן והרמת חזה, היא זכתה להגשים חלום…"

ניתוח בטן לאחר ירידה משמעותית במשקל:

לאחר ירידה ניכרת במשקל, או לאחר עליות וירידות חוזרות ונשנות במשקל, העור מאבד מהתכונות האלסטיות שלו ואינו שב ומתכווץ. כך שמצד אחד, מושג משקל היעד, אך מצד שני, מראה הבטן הנותר רחוק מהאידיאלי. באזור הבטן והמותניים מתרכזים עודפי עור רבים, מעין "שקי עור" תלויים, זהו עור בעל "איכות ירודה" ובעל סימני מתיחה. הדרך היחידה להיפטר מעודפי עור אלו היא ע"י ניתוח מתיחת בטן, שבו ד"ר הולנדר מסירה את עודפי העור הנותרים ומבצעת את חיטוב הבטן.

ד"ר ליאורה הולנדר מתארחת בתוכנית "באנו ליהנות" ומסבירה על ניתוח מתיחת בטן לאחר הריון

כיצד מחזירים את הבטן המתוחה והמהודקת?

ראשית יש לשוב למשקל האידיאלי טרום ההריון. שנית, יש לחזק את הבטן באמצעות תרגילים ממוקדים לאזור הבטן.
אם לאחר מכן עדיין לא התקבלה הבטן המחוטבת הרצויה, ניתן לפנות לעזרת ניתוח מתיחת בטן.

ד"ר ליאורה הולנדר מתארחת בתוכנית "מילון היופי" ומסבירה מה ניתן לעשות עם בטן רפויה

  לקביעת פגישת ייעוץ אישית לניתוח מתיחת בטן צרו קשר

מה מתבצע בניתוח בטן?

ראשית – התאמה אישית: כידוע לכל אדם מבנה אנטומי ושונה, לכן ד"ר הולנדר מקפידה להתאים את טיב ניתוח הבטן "לבעייתיות" הספציפית בבטנו של כל אדם על פי מבנהו, ואם אפשר גם לפי חלומו.
שנית – בניתוח בטן / ניתוח נתיחת בטן מתבצעים ארבעה אלמנטים עיקרים:
1. מסולקים עודפי השומן. עודפי השומן מומסים ונשאבים מאזורי המצבור במותניים, בטן עליונה ובטן תחתונה.
2. מסולקים עודפי העור. במסגרת סילוק העור העודף, מסולק העור עם סימני המתיחה ואת מקומו תופס עור יפה ותקין.
3. מחוזקת דופן הבטן. על מנת להשיב לבטן את המראה המחוטב והמתוח, יש להדק את המעטפת השרירית שהתרופפה.
4. עיצוב וחיטוב הבטן. לאחר שסולקו העודפים וחוזקה הבטן, ד"ר הולנדר מקפידה על הגימור שמתבטא בעיצוב וחיטוב הבטן. היא מקפידה לייצר טליה באזור המותן, לייצר את אשליית ה"קוביות" של מכון הכושר, את הקו האורכי השרירי ואת "טבור הדוגמניות" השקוע במעט.

סוגי ניתוחי בטן

קיימים מספר סוגים של ניתוחי בטן והם מותאמים לכל מטופל בהתאם למצבו ולתוצאות שהם מעוניינים להשיג.

ניתוח בטן בחתך אורכי יתאים לרוב לאנשים הסובלים מעודפי עור במרכז הבטן. הצלקת שנוצרת בניתוח זה היא נראית לעין וממוקמת במרכז הבטן וכן קשה יותר להסתירה, כך שכיום מנותחים רבים מעדיפים שלא יבוצע בהם חתך רוחבי.

אפשרות שניה היא ניתוח בחתך רוחבי, המתבצע בדרך כלל צמוד לקו המפשעה, בצירוף חתכים קטנים נוספים בצידי הבטן. הצלקת הנותרת בניתוח זה היא קלה יותר להסתרה, כך שאין מגבלה משמעותית על לבישת בגדים חשופים או בגדי ים. האופציה האמורה פופולרית כיום במיוחד.

קיימת אפשרות לביצוע ניתוח משולב, המשלב מתיחת בטן עם ניתוח אסתטי אחר, למשל הגדלת חזה, הרמת חזה או שאיבת שומן. היתרון בהליך המשולב הוא ביצוע כל ההליכים בבת אחת, תקופת החלמה אחת לעומת מספר תקופות החלמה וכו'.

הליך נוסף המשתייך למשפחת ניתוחי הבטן הוא "מיני מתיחת בטן", המתאים למנותחים בעלי עודפי עור קטנים יחסית, הממוקם בעיקר בבטן התחתונה. ההליך פשוט יותר ממתיחת בטן רגילה ומערב חתך קטן באזור המפשעה וכן הרדמה מקומית בלבד.

ניתוחי בטן לגברים

כיום גברים רבים מבקשים לעבור ניתוחי בטן. במיוחד לאחר ירידה משמעותית במשקל. ד"ר הולנדר מסבירה כי עקב המבנה האנטומי השונה של הבטן הנשית והגברית, מיקום החתך אצל גבר מעט שונה, כמו כן אזורי שאיבת השומן ואזורי החיטוב מותאמים למבנה הגוף הגברי.
אצל גברים פיזור השומן פעמים רבות הוא תוך בטני ולכן חשוב עוד יותר להגיע לניתוח במשקל האידיאלי.

מהלך הניתוח לעיצוב הבטן:

מיקום החתך:

ניתוח בטן מתבצע דרך חתך רוחבי באזור קו הערווה הנמוך. ד"ר הולנדר מקפידה על מיקום חתך נמוך ככל הניתן בקו הערווה. כך, לאחר הניתוח, החתך הניתוחי יכול להיות מוסתר בקו ביקיני.
יש לציין, כי לעתים ניתן לחטב את מראה הבטן באמצעות המסת השומן ושאיבתו בלבד. כאשר אין צורך בהסרת עודפי עור. במצבים אלו חיטוב הבטן והמותניים מתבצע ללא כל חתכים וללא כל צלקות.

משך הניתוח:

ניתוח בטן אורך כשעה עד שעה וחצי והוא מבוצע בהרדמה כללית. בתום הניתוח תולבש חגורת בטן מחטבת על האזור המנותח. מומלץ להשאר לאשפוז לילה להשגחה. לאחר הניתוח לעיתים נשארים נקזים מהאזור הניתוחי שמטרתם היא ניקוז נוזלים מהשדה הניתוחי. הנקזים מוצאים בהתאם לכמות ההפרשות, תוך יום-יומיים ספורים.

משך ההחלמה מניתוח בטן:

ההחלמה בין שבוע לשבועיים, תלוי בסוג ניתוח הבטן שבוצע. מומלץ ללכת עם חגורת הבטן המחטבת במשך ארבעה שבועות, ברוב שעות היממה.
חזרה לפעילות גופנית: ניתן לשוב לפעילות גופנית מלאה לאחר כארבעה שבועות מניתוח הבטן.

סיכונים בניתוח בטן

קיימים מספר גורמי סיכון בניתוחי בטן, והעיקריים שבהם הם דימומים עקב נטילת מדללי דם, עישון, לחץ דם גבוה או עודף משקל גבוה. קיימת אפשרות להתמודד עם כל אחד מהסיכונים – לבעלי עודף משקל יומלץ שלא לבצע את הניתוח (בעקבות סיכון לבעיות נשימתיות, קרישי דם, זיהומים וכדומה) עד לירידה משמעותית במשקל, למעשנים יומלץ להפסיק לעשן כחודש לפני הניתוח, נוטלי תרופות מדללות דם יונחו להפסיק עם התרופות כשבועיים לפני הניתוח ולסובלים מלחץ דם גבוה יורה הרופא על איזון קפדני של לחץ הדם לפני הניתוח.

בכל מקרה, יש להתייעץ עם הרופא המנתח במידה והנכם משתייכים לאחת מאוכלוסיות הסיכון.

צלקות מניתוח מתיחת בטן

צלקות לאחר מתיחת בטן הן סוגיה המדאיגה לא מעט מנותחים. כיום מבוצעים מרבית ניתוחי הבטן בחתך רוחבי, הממוקם בסמוך למפשעה. בשבועות הראשונים, הצלקת תהיה כהה ועבה, אך ככל שעובר הזמן, הצלקת מתבהרת ומתגמשת.

חשוב לציין שהחלמת הצלקת תלויה במספר גורמים – בהם גנטיקה, טכניקת הניתוח, אורח חיים והקשבה להוראות הרופאים. לדוגמה, אצל אנשים מעשנים משך ההחלמה של הצלקת עלול להתארך בעקבות השפעת הניקוטין על רקמת הצלקת. יש להישמע להוראות הרופאים לפני ואחרי הניתוח על מנת לוודא שההחלמה מתבצעת באופן תקין.

לרוב, תישאר צלקת לאורך הבטן התחתונה ולעתים אף מסביב לטבור. היתרון במיקום הצלקות הוא  בכך שקל יחסית להסתירן באמצעות תחתונים וכי אין מגבלה על לבישת בגד ים.

מה ההבדל בין שאיבת שומן וניתוח בטן?

ישנם מספר הבדלים בין שאיבת שומן לבין ניתוח מתיחת בטן, הן מבחינת מטרות הניתוח, צלקות והן מבחינת תהליך ההחלמה. בעוד שמטרתה של שאיבת השומן היא סילוק עודפי שומן בלבד, ניתוח הבטן כולל סילוק עודפי שומן אך גם הסרת עודפי עור והידוק של שרירי הבטן. במובן זה, למתיחת בטן קיים יתרון על פני שאיבת שומן בכל הנוגע לעיצוב מראה הבטן, מאחר ושאיבת שומן לבדה לא תטפל בעודפי עור או שרירים רפויים.

מבחינת צלקות הניתוח, מתיחת בטן מותירה צלקת משמעותית יותר, לרוב לאורך הבטן התחתונה לעומת שאיבת שומן המתבצעת דרך חתכים קטנים יחסית. יחד עם זאת, הצלקת ממתיחת הבטן ניתנת להסתרה בקלות יחסית מאחר והיא ממוקמת סמוך למפשעה, על קו התחתונים.

גם מבחינת החלמה קיימים הבדלים בין ההליכים – לרוב, ההחלמה משאיבת שומן היא קצרה יותר (כשבוע מנוחה) וקלה יותר מבחינת כאב, שטפי דם, נפיחות והיעדר תחושה. לאחר מתיחת בטן צפויה תקופת החלמה של כ-10 ימים, עם כאבים ונפיחות משמעותיים יותר. יצויין כי בשני המקרים ניתן לטפל בכאבים באמצעות משככי כאבים ובהתאם להמלצות המנתח.

תמונות לפני/אחרי מתיחת בטן

לפני מתיחת בטן                                   אחרי ניתוח מתיחת בטן         

לפני מתיחת בטן אחרי מתיחת בטן

לפני מתיחת בטן                                   אחרי ניתוח מתיחת בטן         

מתיחת בטן לפני אחרי מתיחת בטן

לפני מתיחת בטן                                   אחרי ניתוח מתיחת בטן         

לפני ניתוח בטן אחרי ניתוח בטן

לפני ניתוח מתיחת בטן                          אחרי ניתוח  בטן                      

לפני מתיחת בטן תמונת חזית אחרי מתיחת בטן תמונת חזית

לפני מתיחת בטן                                  אחרי ניתוח מתיחת בטן                                    

לפני ניתוח בטן אחרי ניתוח בטן

לפני ניתוח מתיחת בטן                                     אחרי ניתוח מתיחת בטן

                     לפני/אחרי מתיחת בטן בשילוב שאיבת שומן מהמותניים ומהירכיים

לפני ניתוח בטן אחרי מתיחת בטן

לפני מתיחת בטן אחרי ניתוח מתיחת בטן פרופיל

אחרי                                                                לפני

אחרי                                                                לפני

אחרי                                                                לפני

אחרי                                                                לפני

אחרי                                                                לפני

אחרי                                                                לפני

 

לצפייה בתמונות נוספות של ניתוח מתיחת בטן לחצו כאן>>

ד"ר ליאורה הולנדר היא מומחית בתחום הכירורגיה הפלסטית והאסתטית, בעלת ניסיון עשיר בכל סוגי הניתוחים הפלסטיים האסתטיים. אתם מוזמנים ליצור עמי קשר דרך האתר, דרך המייל שלי: office@drhollander.co.il או בטלפון 03-9030015 לקביעת פגישת ייעוץ אישית ומקצועית.

צור קשר

יצירת קשר

מלאו פרטים ונציגנו ייצור עמכם קשר בהקדם :

    © כל הזכויות שמורות

    קידום אתרים - אקסטרה דיגיטל

    דילוג לתוכן