בסיעתא דאזמל (מגזין "את") - ד"ר ליאורה הולנדר
טקסט הלוגו של ד

בסיעתא דאזמל

היא קוראת לעצמה "מפסלת פנים", טוענת ש"מתוח" זה בכלל ההיפך מ"צעיר" ומתפללת במאזדה לפני כל כניסה לקליניקה. ברוריה אבידן-בריר העלתה את ד"ר ליאורה הולנדר, המנתחת הפלסטית הדתייה הראשונה, על שולחן הניתוחים.

מאת: ברוריה אבידן- בריר

הכתבה מתוך מגזין "את":

 

עוד לפני שבכלל התחלנו, ד"ר ליאורה הולנדר כבר מספקת ערכה ביתית חינמית, שתעזור לכל אחת לבדוק אם היא זקוקה לביצוע מתיחת צוואר: "את מניחה אצבע אחת מיד ימין בצד ימין של הצוואר, ואצבע אחת מיד שמאל בצד שמאל של הצוואר, ומושכת קלות את הצוואר ליד האוזן", מסבירה המנתחת הפלסטית, "אם הצוואר נראה מתוח, אין צורך בניתוחון. אם למרות שתי האצבעות נשארו קפלי עור בצוואר – זמנך הגיע".

אין ספק, עצה מעניינת באופן כללי; אבל מעניינת במיוחד כשהיא מגיעה מהולנדר – הדתייה הראשונה בין המנתחות הפלסטיות, שאגב, תצרף אליה בקרוב עוד מנתחת, חוזרת בתשובה. את הבוקר היא פותחת בתפילת שחרית. גם לפני שהיא נכנסת לקליניקה היא יושבת במאזדה בחלונות סגורים ומתפללת. "התפילה עושה לי נורא טוב", היא אומרת. "אני רואה את עצמי שליחה בעולם הזה. רק בזכותו, זה שבשמיים, טפו טפו אין לי פאשלות".

כמנתחת פלסטית דתייה, אין סתירה בין ניתוח לבין "נבראנו בדמותו ובצלמו"? זו לא התגרות בבורא עולם?

"אני לא קוראת תיגר על הבריאה. אבצע טיפולים רק אם יש בסיס אמיתי לסיבה שהביאה את המטופלת אליי. מלחמה של אישה במחוגי הזמן מסמלת מצוקה. הניתוחים שאנו עושים היא מלאכת מחשבת ולא מרידה בבורא ".

ואיך מיישבים את "שקר החן והבל היופי" ואת עקרונות הצניעות הנתבעת מאישה עם ניתוחים פלסטיים?

"מול הציטוט על 'שקר החן' אפשר לצטט: 'אישה נאה, דירה נאה וכלים נאים, מרחיבים דעתו של אדם'. למה שמי נולד עם שפה שסועה, שלא פוגמת בבריאותו אבל פוגמת בנפשו, ינותח- ואישה לא? אני מאמינה בקלישאה שאישה יפה מתה פעמיים. נורא קשה לאבד את תעודת הזהות שלך כאישה יפה, זה אובדן אמיתי. בעיקר לעומת אישה שלא הייתה יפייפיה, ולפחות היופי לא נלקח ממנה עם התבגרותה".

את מטפלת גם בנשות רבנים?

"אשת רב עוד לא הגיעה אליי, אבל נשים דתיות באות, ולא רק בשושו. הן באות גם עם הבעלים. הן לא חושפות את גופן ולכן לא עושות הגדלות חזה, אבל הן כן עושות ניתוחי מתיחת בטן לאחר הלידות הרבות. בכלל, הן פחות משפצות גוף, הרגישות שלהן היא לפנים".

די לניפוח

היא נולדה ברמת גן, בת בכורה במשפחה מסורתית בת שלושה ילדים, לאם מורה ולאב רואה חשבון. בצבא שירתה כקצינת כוח אדם במדור בני ישיבות, שם גם פגשה בשייקה הולנדר, שהגיעה לשם לאחר שידו נשברה בשירות בצנחנים. כיום הוא איש היי-טק.
"בזכות שייקה התקרבתי יותר לדת, אפשר לומר שחזרתי בתשובה, והבית דתי לכל דבר", היא אומרת. יש להם חמישה ילדים, אריאל (15.5), אורי (12.5), איתן (9), יונתן (7) ועדי (3.5).
"אחרי הצבא למדתי רפואה בטכניון, ושייקה למד לתואר שני במנהל עסקים. בגיל 24 התחתנתי. גרנו במעונות, ואריאל נולד כשהייתי בשנה החמישית. דווקא כסטודנטית היה קל לגדל ילדים, אפילו שהנקתי כל ילד במשך שנה. הקושי התחיל כשהגעתי להתמחות, שלוש שנים ברפואת ילדים ב'שניידר'.
במהלך העבודה במחלקת ילדים הולנדר נמשכה יותר ויותר לכירורגיה, ולבסוף התמחתה בכירורגיה פלסטית ב"אסף הרופא". כיום היא עובדת במרפאתו של ד"ר דב קליין, שם היא מנהלת המחלקה לניתוחי פנים ופיסול פנים.

סופרות ישראליות מסתייגות מההגדרה "ספרות נשים". יש דבר כזה "פלסטיקה נשית"?

"אני משוכנעת שיש פלסטיקה נשית. הראייה שלנו, כמנתחות פלסטיות-אסתטיות, שונה מהראייה של מנתחים פלסטיים. יותר קל לנו להזדהות עם המטופלת. לגבר פלסטיקאי, גם אם הוא רגיש, קשה לחדור לכאב המזדקנת. כשאישה מבוגרת שסימני הגיל מתפזרים על גופה מספרת לפלסטיקאי שהכי מפריעים לה בחיים הקמטים בצדי האף, ייתכן שבמוחו מנקרת השאלה: מה היא כבר חושבת שיקרה בזכות הניתוח הקטן הזה? אני, כאישה פלסטיקאית, מבינה את משמעות הדברים הקטנים שמוסיפים אור לחיי אותה מזדקנת, חווה איתה את הרצון לקום כל יום בבוקר ולהרגיש שכיף לי".

בניגוד לניתוחים רפואיים בריאותיים, בתעשיית היופי הצרכנית היא הקובעת את כללי המשחק. היא התובעת לעיתים שפתיים תפוחות באופן מוגזם, או עור מתוח באופן קיצוני. בעולם הרפואה האסתטית הפרטית, התחרותית והממוסחרת – איפה מוצב ערך האתיקה?

"אני מתמודדת יום יום עם בעיות אתיקה. באות אליי נשים בגיל 60 פלוס עם תמונות מהצבא או מגיל 20, ומצפות שאחזיר אותן אחורה. חובתי להגיד: עברו עליכן 40 שנה מימי הצבא, אני לא מוכנה לנתח אתכן באופן כזה. המגמה שלי היא להוציא אתכן הכי טבעיות. עליכן לדעת לקבל את עצמכן, לבוא לניתוח עם מודעות עצמית ולהיזהר מפתאטיות. לפני טיפול אני מתאמת ציפיות עם המטופלת, שלא תדמיין חלומות לא ריאליים. לא משתפת פעולה עם מטופלת שרוצה ניתוח מוגזם".

ובכל זאת, אי אפשר להתחמק מכך: ההחלטה על ניתוח פלסטי הוא תמיד ניסיון נואש לעצור את השעון.

"אצל כולנו קצב ההתבגרות של הנשמה אטי מזה הכרונולוגי, ועם השנים הפער בין הנשמה לגוף הולך וגדל. גם אני לא מאמינה שאני כבר בת 40, על הגוף אפשר לשמור באימונים והתעמלות, אבל גם אני, שבכל אחת מחמש הלידות שעברתי עליתי במשקל, כבר לא הרזה של פעם, למרות שאני רצה פעמיים בשבוע 10 קילומטרים. בגדים עוזרים להסוואה, אבל הפנים והצוואר חשופים. בריפיון הצוואר אי אפשר להילחם בעזרת התעמלות, ולחיים צונחות ומדולדלות אי אפשר להסתיר".

ואם מישהי בכל זאת תתעקש על שפתיים מעובות?

"כשאישה מבקשת להזריק לשפתיים עוד ועוד, אני אומרת: עצור. מפני שאני עושה טיפול בשלבים, שמותאם למבנה של כל אחת- אפשר לעצור בכל שלב בדרך, ולאט לאט אני מוליכה את המטופלת להכרה שדי לה עם ניפוח השפתיים. זו האתיקה שלי ועליה לא אתפשר. אני רוצה לישון בלילה שלמה עם עצמי".
האתיקה שלך יכולה להבריח אותה למנתח אחר. זה עלול לעלות לך באובדן הכנסה.
"אני אמנם מסתכנת, אם כי על פי רוב, נשים אומרות לי: צדקת. השפתיים מתאימות לגיל שלי.
אני גם לא מוכנה לבצע מתיחות יתר. אתמול באה אליי לקוחה חדשה בת 42, שאובייקטיבית נראית מצוין. היא סיפרה שזמן רב היא מסרבת להצטלם באירועים משפחתיים, מתביישת במראה שלה, מרגישה שפניה מפריעים לה בחייה, והיא נחושה לעבור מתיחה. לעיניה ניתחתי את הפרמטרים של פניה, כי יש מימדים מדויקים מתי יש נחיצות לניתוח פנים. הראיתי לה שהפרופורציות נכונות ומידת הנפילה שלה עוד לא מתאימה לניתוח. הסכמתי רק לטיפול מינורי נקודתי, החדרה של חומצה היאלורונית בצדי הפה. האישה שילמה 450 שקל עבור התייעצות, ואני לא יודעת אם היא תבוא אליי לטיפול הנקודתי או ילך לרופא אחר, אבל חשוב לי להישאר אמינה".
הולנדר מגדירה את עצמה כשילוב בין תחזוקאית לאמנית. "אמנית, כי מעבר לטכניקה צריך להיות טאץ', ותחזוקאית, כי המטופלות שלי סומכות עליי שנים. בניגוד למתיחת בטן או שתל בחזה, כשמטופל עובר ניתוח אחר- בפנים מדובר בתחזוקה. את בקשר מתמיד לטיפולי תחזוקה הוליסטיים ורציפים אצל הרופא או הרופאה שאת סומכת עליהם. כמו שאת מתחזקת את המכונית והשיניים שלך, ככה את מתחזקת את הפנים שלך.

זה באמת קצת ככה היום: יוצאים מהבית למלא דלק, קופצים לזארה ובאותה נשימה מזריקים קצת בוטוקס:

"חס וחלילה. לא מסיבות בוטוקס ולא לקפוץ למילויים בדרך למדידת מכנסיים.

פסיכולוגיה ב-40 אלף

הולנדר עצמה היא אישה גבוהה, 174 סנטימטרים, בעלת ציפורניים גזוזות, אצבעות חופשיות מטבעות, שפתיים חפות ממילויים ומצח למוד בוטוקס. "אני קצת מתביישת לדבר על הבוטוקס שלי", היא מודה. "מצד שני, אני לא הסנדלר שהולך יחף. הרגשתי צורך בבוטוקס בקמטי הזעף בין הגבות. מגיעות אליי חיילות בסדיר לטיפול בקמטי הזעף בין הגבות.

לא מפחיד להתחיל בהזרקות כמעט בגיל הנעורים?

"תסתכלי על זה כעל טיפול מניעתי חשוב. עם השנים פרקי הזמן בין הזרקת בוטוקס אחת לשנייה מתארכים. פעם, כשאישה הייתה באה לרופא, הוא היה שולח אותה הביתה ואומר: עדיין לא. כשחזרה אליו אחרי שנים מקומטת, נדרשה לניתוח גדול. היום מדברים על ניתוחונים. אישה לא יושבת בבית ומחכה שתיהפך לאלטא זאכן".

מי מזריק לך?

"אני לעצמי. אני סומכת רק על עצמי. את הזריקות אני עושה מול הראי בסוף יום העבודה בקליניקה. אני לבדי, לא צריכה אף אחד איתי. מאוד אובייקטיבית לגבי עצמי".
ללקוחותיה היא מציעה גישה מעודכנת לקמטים מסגירי הגיל. "סכין מנתחים יעיל להסרת עודפי עור, אבל לא מטפל בקמטים", היא מסבירה. "תוך כדי עבודה הגעתי לתובנה שמנותחת בסכין יכולה להיות בלי אף קמט, ובכל זאת תיראה מאוד מבוגרת. גם לאחר הסכין משהו היה חסר. הבנתי שעיקר הטיפול הוא בהחזרת הנפחים. במשך השנים אנחנו מאבדים נפחים מכיסי השומן בלחיים. האפידרמיס והדרמיס מידלדלים בקצב אינדיבידואלי: יש נשים שבגיל 50 מאבדות 50 אחוזים מהשומן. הסיבות לא רק גנטיות. גם החשיפה לשמש ודיאטות חוזרות, שגורמות למשקל לא יציב, מפילות את הפנים. המטרה הראשונה שלי היא להחזיר נפח לפנים. בנוסף, אם קו הלסת והצוואר סובלים מעודפי עור משמעותיים, אני מנתחת, ובניתוח עושה הזרקות ראשונות של שומן עצמי ללחיים. אם יש צורך, מוסיפים שומן כעבור שנה".

מניין את שואבת שומן עצמי?

"בדרך כלל נשים אוהבות את הטוסיק שלהן, ואני לוקחת מהן שומן מבטן תחתונה או מירך פנימית או חיצונית. גם אצל אישה רזה מאוד אני מוצאת 10-20 סי.סי שומן. אחרי כחודש, כשהבצקת יורדת, אני משלימה את הטיפול בקמטים ובמרקם העור. עור אחיד קריטי למראה זוהר. בעבר עשו ניתוחים רדיקליים לצוואר. היום הניתוח ממוקד, מה גם ש'מתוח' זה ההפך מ'צעיר'".

ומה עם בוטוקס? סר חנו?

"גם בוטוקס משמש אותי, אבל לא כנשק מספר אחת. בעבודתי הבוטוקס לא הכי משמעותי".

נשים בגיל הפנסיה, חברות במסדר הבוטוקס, נראות כאילו מצחן החלק משותק. אף שריר לא זע שם.

"הזרקות בוטוקס במינון גדול חוסמות הבעה, מנטרלות את קמטי ההבעה, מוחקות קמטים וגורמות לנו לאבד עצמנו. בוטוקס מוגזם לא יפה, לא נכון. עין המתבונן קולטת משהו מלאכותי. אבל במינון נכון זה חומר נפלא, שיכול להחליש קמטי הבעה במצח, קמטי זעף בין הגבות, קמטי מניפה בין העיניים, קמטוטים מעל השפה ובזוויות הפה.
אחרי שאני מטפלת בנפילת קו הלסת או הגבות, הסרת עודף עור או פיסול פנים, הבוטוקס הוא הלחם שמחזיק שלושה עד שמונה חודשים, בתנאי שמשתמשים בו ל'פיין טיונינג' ולא גורמים לשיתוק מוחלט. זה כמו ללכת לאפיית עוגה. יש לך את כל המרכיבים, אבל לא החומרים עושים את העוגה אלא המינונים".

מנתחים פלסטיים מחבבים מאוד את הקלישאה שאומרת שהם בעצם חצי פסיכולוגים.

"יש הלכי נפש שונים ומצבים פסיכולוגיים ורגשיים של נשים בגיל 50 פלוס המגיעות לפיסול פנים, אבל אני לא הפסיכולוגית שלהן. אני ערה למצבים הנפשיים, אבל מנטרלת את עצמי ומתייחסת אליהן אובייקטיבית. בדיעבד אני נותנת טיפול גשמי-נפשי, אבל בזמן אמת אני מתייחסת רק לצד המעשי. אני המראה האובייקטיבית של המטופלת, שהרבה פעמים מחמירה עם עצמה. המטופלת והמטענים שהיא מביאה מעניינים, אבל מקצועית אני חייבת לנטרל. רק אחרי הניתוח אני יכולה לשחרר ולהשתתף בשינוי שעברה המטופלת ובשמחה על הביטחון העצמי שחזר".
אני מכירה נשים שפותחות קרן השתלמות כדי לשלם לך ולקולגות שלך עבור פיסול פנים.
"אני לא שואלת אותן מאיפה הן מביאות את הכסף. פעם היו באות רק עשירות, היום גם קשות יום באות. מחיר פיסול פנים מתחיל ב-4,000 שקל, אבל הממוצע הוא 40 אלף שקלים, שיכולים להגיע גם ל-80 אלף שקל".

שיתוף פעולה חשאי

יש גיל שבו כדאי כבר להרים ידיים ולנופף אל הזקנה בדגל לבן?

"אין גבול. לפני שבועיים ניתחתי אישה מדהימה, רווקה בת 84. היא בריאה, לא לוקחת תרופות, והיא באה לניתוח בגפה. עשיתי לה ניתוח פיסול, 40 אלף שקל, בלי עפעפיים וגבות כי אצלה אין צורך. לא יפה להגיד, אבל כדי שאישה תהיה מטופחת היא תצטרך לעשות כל עשור עד מותה שלושה פיסולי פנים.
לאחרונה הגיע אליי זוג מדיור מוגן. הוא בן 80 ואישתו בת ה-78 ליוותה אותו, כי הוא מעוניין בטיפול בעפעפיים. הצעתי שהיא תהיה המטופלת הראשונה".

גם לאמך פיסלת את הפנים?

"אמא בת 65, עם גנטיקה נהדרת. היא עדיין לא מספיק רוצה, ואבא פחות תומך. בעיניו אמא מספיק יפה".

כירורגיה פלסטית היא עדיין תחום הנשלט במידה רבה על ידי גברים. את מרגישה את זה בעבודה?

"גם כיום יש אנשים שאישה עם סכין ביד עושה להם צמרמורת. אני עדיין מרגישה, כאישה מנתחת, שחובת ההוכחה היא עליי, ואני חייבת להיות מצוינת כדי להתחרות במנתחים אחרים. אבל לשמחתי, העבודה שלי היא גם התחביב שלי. לא הצלתי חיים, אבל הצלתי נשמה של אישה. הסרת התחבושות והתפרים זו דרמה אנושית קטנה, החל מ'וואו'! ועד 'כל כך חיכיתי לרגע הזה, הגשמת לי חלום'. אלו רגעי החסד שלי. יש נשים שבאות עם סיפורי חיים ממש איוביים, ופיסול הפנים מבחינתן הוא חלק מהבחירה בחיים, אחרי שכול, אלמנות או גירושים קשים. הן יוצאות מהניתוח עם ביטחון ביכולתן ליצור חיים חדשים".

את עובדת עם מלך השיווק, ד"ר דב קליין, שמנתח כל פליטת ריאליטי תמורת שיתוף הציבור בשתלי הציצי. גם את מתחזקת סלבריטאיות?

"ניתחתי מיני-צוואר את דוגמנית העבר חני פרי. היא בת 60 והתוצאה מהממת. היא היחידה מבין הסלבריטאיות שלי שמוכנה להיחשף. ח"כיות ומנכ"ליות שטיפלתי בהן דורשות דיסקרטיות מלאה. הן מבקשות להגיע כשהקליניקה סגורה, לא להיתקל באף אחת. לנשות ציבור אסור לקבל ניתוח חינם, רק הנחת סלב. אני לא עושה אאוטינג לדוגמנית ידועה שמספרת לכולם על השתלים בציצי ושומרת בסוד תחזוקה שאני עושה לפנים שלה, בטענה שאם יידעו זה יפריע בקריירה. יש לי גם שחקניות ידועות שמבקשות סודיות. כשהן מזמינות אותי לבכורה אני לא מתבלטת. לא אביך מטופלת שבטיפולי, אני משתפת פעולה בשושו".

 

ד"ר ליאורה הולנדר היא מומחית בתחום הכירורגיה הפלסטית והאסתטית, בעלת ניסיון עשיר בכל סוגי הניתוחים הפלסטיים האסתטיים. אתם מוזמנים ליצור קשר דרך האתר, דרך המייל: office@drhollander.co.il או בטלפון 03-9030015 לקביעת פגישת ייעוץ אישית ומקצועית.

© כל הזכויות שמורות

קידום אתרים - אקסטרה דיגיטל