טיפולי בוטוקס | הזרקת בוטוקס ללא כאבים - ד"ר ליאורה הולנדר
טקסט הלוגו של ד

בוטוקס – טיפולי הזרקת בוטוקס להעלמת קמטים

איך מתבצע הטיפול בבוטוקס?למי מתאים הטיפול בבוטוקס?תופעות לוואי וסיכונים בשימוש בבוטוקס

בוטוקס הוא חומר הזרקה נוזלי המיוצר מהרעלן בוטולינום טוקסין. סגולותיו הרפואיות והאסתטיות של הבוטוקס ידועות זה למעלה מ-50 שנה. במקור שימש בוטוקס לטיפול בפזילה ובעין עצלה, ובשנים האחרונות הוא ידוע בעיקר בשל תפקידו ברפואה האסתטית, שבו הוא משמש בעיקר לטשטוש קמטי הבעה בפנים, להחלקת קמטים בצוואר, להרמת גבות ולהחלקת סנטר. הבוטוקס למעשה משתק באופן זמני את שרירי הפנים היוצרים קמטי הבעה ובכך מצמצם את עומקם של הקמטים. בנוסף לשימושיו ברפואה האסתטית, בוטוקס משמש לטיפול בהזעת יתר, מיגרנה כרונית, שלפוחית רגיזה ובמצבים רפואיים נוספים שמתאפיינים בפעילות יתר של שרירים.

מהו בוטוקס?

בוטוקס הוא שמו המסחרי של הרעלן בוטולינום טוקסין המיוצר מחיידק שנקרא Clostridium botulinum ומזוקק במעבדה בתנאי פיקוח קפדניים. אף על פי שזהו אחד הרעלנים המסוכנים ביותר הידועים לאדם, במינונים קטנים הוא יכול להרפות את פעילותם של שרירים ובכך להביא תועלת מבחינה בריאותית ואסתטית.

איך מתבצע הטיפול בבוטוקס?

בטיפול בבוטוקס מוזרק החומר המדולל והמזוקק ישירות אל הצומת העצבי-שרירי, ובכך הוא גורם לשיתוק השריר ולטשטוש הקמטים. טיפול ממוצע משלב הזרקות במספר אזורים בפנים, בעיקר בצידי המצח, סביב העיניים או הפה, והוא לרוב נמשך פחות משעה. הבוטוקס מוזרק באמצעות מחט קטנה במיוחד (בדומה למחטים שמשתמשים בהן בטיפולי דיקור סיני), לכן הטיפול עצמו אינו כואב. עם זאת, הטיפול בבוטוקס עלול לגרום לתחושת אי-נעימות וגירוי באזור, ויש מטופלים המתלוננים על תחושת צריבה קלה.

החלמה מהזרקת בוטוקס

בוטוקס נחשב לטיפול קל ולא פולשני, וההתאוששות ממנו היא קצרה ומהירה. מכיוון שאין חתכים, אין תפרים, אין חבישה והטיפול אינו כרוך בהרדמה, ניתן לחזור לפעילות יום-יומית ואף לעבודה מיד לאחר הטיפול בבוטוקס.

עם זאת, על המטופלים להימנע משכיבה בשעות שאחרי הזרקת בוטוקס, וכן להימנע משפשוף האזור למשך חצי יממה כדי להפחית את הסיכון של פציעה או נדידת החומר לאזורים אחרים בגוף.

תוצאות הטיפול בבוטוקס

אצל רוב המטופלים השפעת הבוטוקס ניכרת בתוך מספר שעות, ובמקרים נדירים היא עשויה לקחת עד כשבוע. אם הטיפול בבוטוקס נעשה בידי רופא מקצועי ומיומן התוצאה תהיה טבעית ואסתטית. מטופלים רבים מספרים שקיבלו מחמאות רבות אחרי הטיפול בבוטוקס, אבל לרוב נאמר להם שהם נראים רגועים ומאושרים יותר, ואיש לא חשד כי עברו טיפול אסתטי כלשהו.

עבור רוב המטופלים השפעת הבוטוקס נמשכת בין 3 ל-6 חודשים, לכן לרוב יש צורך לחזור על הטיפול מספר פעמים בכל שנה. מהשנה השנייה ואילך יידרשו פחות טיפולי בוטוקס מכיוון שאחרי שהשרירים נרפו למשך זמן מה, הרפייתם דורשת פחות השקעה.

יש לציין שמהירות השפעת הבוטוקס והצורך בטיפולים חוזרים משתנה ממטופל למטופל.

למי מתאים הטיפול בבוטוקס?

הטיפול בבוטוקס מיועד למבוגרים (גברים ונשים) במצב בריאותי תקין המעוניינים להחליק קמטים ולהצעיר את עור הפנים. יש לציין כי בוטוקס מיועד לטשטוש והחלקה של קמטים דינמיים, כלומר קמטים שנוצרו בשל הפעלה תכופה של שרירי הפנים, בהם קמטי צחוק שנוצרו בצד הפה, קמטי זעף בין הגבות, קמטי חשיבה במצח וכדומה, והוא אינו מתאים לקמטים קבועים שנגרמו בשל התבגרות העור והידלדלותו או בגלל חשיפה לשמש.

בנוסף, הטיפול אינו מתאים לנשים בהיריון או מיניקות.

הגיל הממוצע לתחילת טיפול בבוטוקס הוא 35, אבל ישנם רופאים הממליצים על טיפול בוטוקס מונע כבר עם הופעת קמטי ההבעה הראשונים, במהלך שנות העשרים. בגילים מבוגרים יותר העור נעשה דק ורפוי יותר, אבל בוטוקס עדיין יכול לתרום למראה פנים צעיר יותר. חשוב לציין שהתאמת הטיפול תלויה במצבו הבריאותי של המטופל, בסוג הקמטים ובמיקומם, ופחות בגילו הביולוגי.

תופעות לוואי וסיכונים בשימוש בבוטוקס

הזרקת בוטוקס הוא לרוב הליך בטוח, בתנאי שהוא מבוצע בקליניקה ועל ידי רופא מנוסה ובעל הכשרה בתחום. עם זאת, צפויות כמה תופעות לוואי בהן כאב, נפיחות או פציעה של אזור הזריקה, כאבי ראש או תחושת חולשה כללית (כמו בשפעת).

בנוסף לתופעות הלוואי הרפואיות, שימוש לא מבוקר או לא מיומן בבוטוקס עלול לגרום לתופעות לוואי אסתטיות כגון מראה קפוא, גבות מורמות מדי, עפעפיים נפולים או חיוך מעוות. תופעות אלו הן נדירות אם טיפול הבוטוקס נעשה בתנאים מקצועיים ובמינונים מתאימים, ובכל מקרה תופעות אלו צפויות לחלוף בתוך כמה חודשים.

לסיכום, הזרקת בוטוקס היא פרוצדורה לא פולשנית להצערת מראה הפנים, והיא יכולה להוות תחליף לטיפולים כירורגיים כמו מתיחת פנים. תוצאות הטיפול בבוטוקס הן מהירות וטבעיות, והמטופלים מדווחים על שביעות רצון גבוהה מהטיפול.

צור קשר

יצירת קשר

מלאו פרטים ונציגנו ייצור עמכם קשר בהקדם :

    © כל הזכויות שמורות

    קידום אתרים - אקסטרה דיגיטל

    דילוג לתוכן