10 עובדות מעניינות על ניתוחים פלסטיים – ד"ר ליאורה הולנדר
טקסט הלוגו של ד

10 עובדות מעניינות על ניתוחים פלסטיים

  1. בניגוד לאמונה הרווחת, אין קשר ישיר בין ניתוח פלסטי והחומר פלסטיק. מקורו של המונח "ניתוח פלסטי" הוא ביוון העתיקה: "פלסטיק" מגיע מהמילה היוונית "plastikos", שפירושה לעצב, ו"surgery", ניתוח באנגלית, מגיע מהמילה היוונית kheirourgos"", שפירושה עבודת ידיים.
  2. את המונח "ניתוח פלסטי" טבע לראשונה המנתח הגרמני קרל פרדיננד פון גרף, והוא גם היה הראשון שתיעד ניתוחים פלסטיים בספרו מ-1818.
  3. יש המאמינים כי הניתוח הפלסטי הוא אחד מסוגי הניתוחים העתיקים ביותר, והוא נעשה לראשונה בשנת 10,000 לפני הספירה.
  4. ניתוחי אף הראשונים בוצעו בהודו העתיקה בשנת 3,000 לפני הספירה. בניתוחים אלו השתמשו בשתלי עור ממקומות שונים בגוף כדי לעצב את האף מחדש. בנוסף, עשו ניתוחים אלו כדי לתקן חלקי גוף שנפגעו בקרבות או לשם עונש.
  5. ברומא העתיקה התחילו להשתמש בניתוחים הפלסטיים כדי להסיר צלקות. אנשי רומא ניסו להסתיר צלקות בגב, מכיוון שאלו נחשבו מבישות ואופייניות למי שהפנה את גבו בזמן המלחמה.
  6. בתקופת הרנסנס המוקדם היו מנתחים ניתוחים פלסטיים במספרות.
  7. ניתוח הגדלת החזה הראשון התרחש בתאריך ה-24.11.1893 בהיידלברג, גרמניה, וביצע אותו המנתח הגרמני וינסנט צ'רני. המטופלת שלו הייתה זמרת בת 41 שהוסר לה גידול מהשד.
  8. בתקופת מלחמת העולם הראשונה פותחו חידושים בטכניקות הניתוחים הפלסטיים. עם הגידול במספר הפצועים, המנתחים נאלצו לאלתר, וכך נוצרו טכניקות ניתוח חדשות כמו בנייה מחדש של איברים, וגם הורחב הידע על החלמת רקמות הגוף.
  9. ביל קלינטון, נשיא ארצות הברית שעבר, קבע לראשונה ב-1998 הצעת חוק שלפיה ניתוחי חזה השיקומיים יכוסו בפוליסות ביטוח.
  10. ניתוח אף והגדלת חזה הם שני הניתוחים הפלסטיים הפופולריים ביותר בכל העולם.

© כל הזכויות שמורות

קידום אתרים - אקסטרה דיגיטל