ניתוח אף | ניתוח פלסטי לעיצוב ופיסול אף - ד"ר ליאורה הולנדר
טקסט הלוגו של ד
ניתוח אף

ניתוח אף

מהי מטרת ניתוח אף, מאיזה גיל ניתן לעשות פיסול אף וכל מה שצריך לדעת על התהליך אצל ד"ר הולנדר

מאיזה גיל ניתן לעשות פיסול אףכיצד מתבצע הניתוחמהם הסיבוכים האפשרייםתוצאה לאחר ניתוח אף

מהי המטרה של ניתוח אף?

האף הוא אחד האיברים הבולטים בפנים, ולכן הוא משפיע מהותית על המראה, ובכך על הדימוי העצמי. ישנן שתי סיבות עיקריות לביצוע ניתוח אף:

שינוי קוסמטי – לבצע שינויים בצורת האף או במבנה שלו על מנת לשפר את המראה, ובכך להדגיש ולהבליט את היופי והייחודיות של תווי הפנים של האדם.

שיפור יכולת הנשימה – תיקון בעיות נשימה מאפשרות שיפור משמעותי באיכות החיים ובבריאותו של האדם.

ד"ר הולנדר מדגישה שבין אם מבצעים תיקון ניתוח אף או ניתוח מסיבה אסתטית או מסיבה בריאותית, על מנת להשיג תוצאה נכונה, אסתטית וטבעית, ראשית יש צורך בהתאמה אישית. במהלך השיחה המקדימה ניתן יהיה להתאים את ניתוח האף המתאים ביותר עבור כל אדם לפי מבנה פניו הייחודי וצרכיו האישיים.

מהם השינויים שניתן לעשות באמצעות ניתוח אף?

השינויים והתיקונים האפשריים הם אינסופיים, כולל לשנות את גודל האף ביחס לפנים, את רוחבו באזור גשר האף, את מיקומם של הנחיריים, לתקן בליטות או שקעים על גשר האף, לעצב קצה אף נפול, נפוח, מורם או מאונקל, להשוות בין נחיריים שאינם באותו הגודל, ולהקטין, להרחיב או לעצב נחיריים, ועוד שינויים קוסמטיים רבים. המטרה היא להגיע לאיזון ולסימטריה במראה הפנים, ולהגיע לפרופורציה נכונה של האף וחלקיו, לשאר הפנים, תוך שימור או שיפור של יכולת הנשימה.

כאשר הניתוח נועד על מנת לתקן מחיצת אף עקומה החוסמת את זרימת האוויר, יש צורך בהערכה מדוקדקת של מבנה האף, זרימת האוויר ויכולת הנשימה.

האם הניתוח הוא הליך מורכב?

למרות שניתוח אף (ריינופלסטיה) נחשב להליך רפואי נפוץ, יש צורך בידע מקיף אודות מבנה האף ותפקידו. יש הסוברים כי מבין הניתוחים הקוסמטיים, ניתוחי אף הם המורכבים ביותר. מלבד זו שכל אף שונה מבחינת מבנהו, את האף לא ניתן להסתיר או לכסות במקרה הצורך. ניתוח אף, בשונה מניתוחי חזה למשל, דורש שינויים בסחוס ובעצם, ומלבד ההיבטים האסתטיים, ישנה חשיבות מכרעת לתפקוד האף ולשמירה על פתחי אוויר ונשימה. קיימים מעל 200 סוגים שונים של הליכים, שתלים וטכניקות תפירה המיועדים לשינוי מראה האף, וחשוב שהמנתח יהיה בקי בהם ויוכל להתאים את ההליך לצרכים האינדיבידואלים של האדם שמולו.

החל מאיזה גיל ניתן לעשות פיסול אף?

שינויים קוסמטיים באף מומלצים רק לאחר שהאף סיים את התפתחותו. תהליך ההתפתחות מסתיים בגיל  15–16 אצל נשים ובגיל 17–18 אצל גברים.

כיצד מתבצע הניתוח?

כאמור, ניתוח אף הוא הליך רפואי מורכב. במהלך הניתוח מתבצעים חתכים בחלק הפנימי של האף. חתכים אלו מאפשרים גישה לעצמות ולסחוס התומכים באף. בהתאם לסיבה לניתוח וליעדים שהוצבו מראש, לעיתים יוסר מעט עצם או סחוס או תוסף רקמה. לאחר תיקונו ועיצובו מחדש של האף לקבלת מראה אסתטי, ישנה פתיחה של פתח אוויר על מנת להקל על הנשימה. בסוף ההליך מבנה האף חדש מכוסה בעור וברקמה, וסד מונח על החלק החיצוני של האף על מנת לתמוך בצורה החדשה בזמן ההחלמה.

ההליך של ניתוח אף מבוצע תחת טשטוש, הרדמה מלאה או הרדמה מקומית, בהתאם לרצון המטופל, וסוג ההליך המתוכנן. במרבית המקרים זהו הליך קצר ויש צורך באישפוז יום ובהשגחה קצרה בלבד. לעיתים יש צורך באשפוז למשך לילה.

משך התהליך

משך הניתוח תלוי בצרכיו הייחודיים של המטופל ובהליך המיועד לטיפול באותו צורך. ניתוח אף טיפוסי נמשך בין שעה לשעה וחצי, אך בהחלט יש ניתוחים האורכים חצי שעה ופחות, וגם ניתוחים היכולים להימשך יותר מארבע שעות.

מה קורה לאחר ניתוח האף?

לאחר הניתוח, וכעבור כמה שעות השגחה, המטופל משתחרר לביתו כשפניו חבושים. המטופל מקבל הנחיה לשמירה על ראש מוגבה ומינימום תזוזה למשך מספר ימים.

הניתוח עצמו אינו נחשב לכואב, אם כי מרבית המטופלים מדווחים על תחושה של חוסר נוחות בימים הראשונים לאחר הניתוח, לעיתים יש צורך בנטילת משככי כאבים על מנת להקל על הכאב.

מתי מסירים את החבישה?

כשבוע לאחר הניתוח מסירים את הסד ואת החבישה סביב האף.

למה לצפות אחרי הורדת התחבושות?

בשבועות הראשונים לאחר הניתוח יש לצפות לנפיחות רבה באיזור העיניים ולשטפי דם בכל חציו  העליון של הפנים. ניתן להיעזר בקומפרסים קרים על מנת להפחית את הנפיחות ולהקלה על הכאב. תוך 10-14 ימים הנפיחות מתחילה לרדת, ושטפי הדם להיעלם. כעבור 6 שבועות, מעל 50% מהנפיחות ירדה, ושטפי הדם דוהים עד להעלמותם.

מתי ניתן לחזור לתפקוד מלא לאחר ניתוח אף?

לאחר הסרת החבישה ניתן לחזור לתפקוד חברתי מלא, וכעבור שבועיים מהניתוח מרבית העדויות החיצוניות נעלמות כלא היו. תוך 3-6 שבועות, ולאחר קבלת אישור מרופא, יהיה ניתן לחזור לפעילות פיזית מלאה, הכוללת פעילות גופנית נמרצת.

מהם הסיבוכים האפשריים של ניתוח אף?

לאחר ניתוח אף יש לצפות לנפיחות זמנית ולמראה חבול, עם חבורות. מלבד זאת, סיבוכים אפשריים כוללים דימום, בעיות עור וגירוי בעקבות החבישה, דלקות, קשיי נשימה בשל נפיחות תוך אפית וסיבוכים של ההרדמה.

סיבוך נוסף שחשוב לשים אליו את הדעת, הנו תוצאה סופית השונה מזו שחלמו עליה וציפו לה. ד"ר ליאורה הולנדר מדגישה כי תיאום ציפיות בין המנתח למטופל הוא חלק חיוני ובלתי נפרד מן ההליך. יחד יהיה אפשר להגיע להחלטה אודות השינוי הרצוי והדרך הנכונה לעשותה ולהבין את ההשלכות ואת התוצאות האפשריות.

לאיזו תוצאה ניתן לצפות לאחר ניתוח אף?

ד"ר הולנדר מאמינה כי התוצאה הסופית של ניתוח אף חייבת להיות מראה טבעי, כזה שמתאים לפנים של המטופל ומשתלב עם העיניים, הפה ושאר איברי הפנים. השאיפה היא ליצור מראה כה טבעי עד כי אנשים לא מעלים על דעתם שסכין המנתחים היה מעורב בתהליך.

 

צור קשר

יצירת קשר

מלאו פרטים ונציגנו ייצור עמכם קשר בהקדם :

    © כל הזכויות שמורות

    קידום אתרים - אקסטרה דיגיטל