מתי מראה פנינו הפך מבוגר? ד"ר ליאורה הולנדר
טקסט הלוגו של ד

מתי מראה פנינו הפך מבוגר?

פעמים רבות אני נשאלת לגבי מועד התחלת הטיפול בפנים. האם הגעתי לשלב שבו צריך התערבות כלשהי? בוטוקס, פיסול פנים או שמא צריך ניתוחי פנים…?
התשובה לשאלה זו הנה אינדיבידואלית, שכן, תהליך וקצב התבגרות הפנים הנו אישי ומשתנה בין אדם לאדם. כידוע, ישנם אנשים שהתברכו בגנטיקה נהדרת ונראים צעירים מכפי גילם ולמולם אחרים שאותות הזמן ניכרים בהם בעוצמה. מסיבה זו, קשה לציין גיל אחיד שבו הפכנו למבוגרים. בנוסף, מכיוון שתהליך ההתבגרות הוא הדרגתי ומתמשך לאורך השנים, הוא מקשה על ציון נקודת זמן אחת שממנה והלאה המראה הנערי והצעיר עזב אותנו והפכנו לבעלי מראה מבוגר.

ובכל זאת, את אותותיו הראשונים של תהליך ההתבגרות ניתן לראות אצל מרבית האנשים כבר במהלך העשור השלישי לחייהם…

חריטת קמטי ההבעה: 

ניתן לראות שקמטי ההבעה מתחילים להיחרט בעורינו גם כאשר אינינו מבצעים כל מימיקה בפנים. שרידי קמטי ההבעה מופיעים באזור המצח, בין הגבות – קמטי זעף, סביב העיניים ועוד, כל אחד על פי מבנה פניו. כלומר, עם השנים, קמטי ההבעה "הדינמיים" עוברים תהליך שבו הם הופכים "סטטיים", כלומר קבועים בפנינו גם ללא הבעה.

איבוד נפחים:

במקביל, מתחיל תהליך של דלדול הרקמות ואיבוד הנפחים וכיסי השומן בפנים. עם השנים קיים תהליך של דיקוק ודלדול של כל שכבות העור והתת-עור. מסתבר שתהליך זה הוא אחד מהגורמים העיקריים למראה מבוגר. שכן נפח זה הנו חיוני למראה הצעיר. מסתבר שמראה עגול ורך, המתקבל מכיסי שומן הממוקמים נכון אנטומית, הנו צעיר וזוהר, למול המראה המדולדל, השקוע והגרמי, הנוצר עם השנים מספיגת הנפחים.

איבוד מסגרת הפנים:

מסגרת הפנים הם קווי המתאר החיצוניים המגדירים את הפנים. ישנן שלוש נקודות עיקריות האחראיות על הגדרת מסגרת הפנים. הנקודות הן: 1. גובה מדויק של הגבה. 2. עצם הלחי. 3. קו לסת אחיד. עם השנים, מסגרת הפנים מיטשטשת וטשטוש מסגרת הפנים תורם למראה מבוגר יותר מקמט בודד. לכן חשוב ביותר להגדיר את מסגרת הפנים.

מדוע חל טשטוש במסגרת הפנים?

עם השנים העור מאבד מגמישותו ומהתכונות האלסטיות שלו ונוצרים עודפי עור. כוחות הגרביטציה העובדים על הרקמות המדולדלות, גורמים לצניחה כלפי מטה. הגבה מאבדת את מקומה הנכון, הלחיים צונחות ועודפי העור מתחילים להצטבר בשליש התחתון של הפנים והצוואר.
על פי רוב, עודפי העור הראשוניים נוצרים באזור קו הלסת וגורמים לטשטושה, אותם אזורים המכונים בלשון העם "הבולדוקים", מעין כיסים בלתי חיננים המשתרעים מזוויות הפה ועד לקו הלסת. ההתרופפות ממשיכה לאזור הצוואר, אשר צובר עודפי עור ופעמים רבות גם עודפי שומן. בנוסף לחולשת השריר התומך הצווארי ורפיון רצפת הפה. מצב זה גורם לטשטוש קו הלסת האחיד האופיני למראה הצעיר. בהדרגה, שילוב של כל הגורמים הללו יחד מביאים למראה המבוגר.

מתי צריך להתחיל לטפל בפנים?

כאמור, תהליך ההתבגרות וקצב התבגרות הפנים הנו אישי. יחד עם זאת, כיום אנו מכירים בחשיבות התחלת הטיפול "בזמן", כלומר לפני ש"פנינו נפלו". השלב הנכון להתחיל טיפול זהו השלב שבו אנו חשים ש"קרה משהו בפנים", שהמראה שוב אינו רענן וצעיר כבעבר. פירוש הדבר הוא שתהליך ההתבגרות כבר התחיל אך הוא עדיין בשלביו הראשונים. התחלת טיפול בשלבים הראשונים מאפשרת להשיב את הרעננות לפנים באמצעים פשוטים, מונעת את חציבת והעמקת הקמטים בעור. קשה לומר שהיא עוצרת את התהליך ההזדקנות, אך בהחלט מאטה מאוד את קצבו.
ניתן לראות שנשים וגברים שהחלו טיפול בשלבים ראשוניים של תהליך ההתבגרות, ברגע שאותות הזמן רק החלו להופיע, נהנו ממראה צעיר וטבעי לאורך שנים, דחו ולעתים אף מנעו את הצורך בטיפולים רדיקליים.

יחד עם זאת, לכל אדם יש מידת רגישות אסתטית שונה, וכל אחד חש מוטרד מהשינויים במראהו במידה שונה. ישנם אנשים שכל קמטוט קטן מדיר שינה מעיניהם ולעומתם יש אחרים שפחות מוטרדים מסימני הזמן.
אם כן, הזמן לפעול הוא הזמן שבו אנו חשים מוטרדים לגבי השינויים האסתטיים בפנינו, גם כאשר איננו יודעים לשים את האצבע על "הדבר" המדויק שהתחולל.

 

יש לכם שאלות? אשמח לענות לכם

ד"ר ליאורה הולנדר היא מומחית בתחום הכירורגיה הפלסטית והאסתטית, בעלת ניסיון עשיר בכל סוגי הניתוחים הפלסטיים האסתטיים. אתם מוזמנים ליצור עמי קשר דרך האתר, דרך המייל שלי: office@drhollander.co.il או בטלפון 03-9030015 לקביעת פגישת ייעוץ אישית ומקצועית.

© כל הזכויות שמורות

קידום אתרים - אקסטרה דיגיטל