זאת מתיחה? לא, זו הזרקה –ד"ר הולנדר בידיעות אחרונות
טקסט הלוגו של ד

זאת מתיחה? לא, זו הזרקה

ההזרקות וחומרי המילוי עומדים להחליף את סכין המנתחים? כיום בהחלט אפשר למתוח ולהצעיר את הפנים במצבים שבעבר היו שמורים רק למנתח הפלסטי

גאיה קורן, זמנים בריאים, 4.5.2015

עולם האסתטיקה עובר בשנים האחרונות מתיחת פנים והופך אותה לכמעט מיותרת. בעזרת הזרקות של חומרי מילוי ובוטוקס, ניתן כיום להפוך את מראה הפנים לצעיר יותר ולדחות את מגעו של סכין המנתחים. ניתוח פנים יגיעו רק כשהעור יהיה מדולדל ורפוי, וגם אז לא יהיה מנוס מהזרקות שונות.
שימוש בבוטוליניום טוקסיד (מה שאנחנו מכנים בוטוקס), להעלמת קמטים במצח ובצידי העיניים ובאיזורים נוספים אינו חדש, כמו גם מילוי לחיים שקועות ובניית עצמות לחיים באמצעות חומצה היאלורונית. אולם ההזרקות הפכו למוצר צריכה בסיסי, שמחליף את ניתוח הפנים, והמגמה בשוק הרפואה האסתטית היא לפסל את הפנים בצורה כזו שת ראי כאילו עברת מתיחה מבלי שתזדקקי אפילו למשחה מאלחשת.

הזרקות וחומרי המילוי

"הגישה לניתוח כאל פיתרון אולטימטיבי היא גישה לקויה, שמאפשרת לפלסטיקאים לשמור על מקומם", אומר ד"ר אלכס אלטס, מומחה לרפואת עור. "החומרים החדשים והטכנולוגיות המתקדמות מאפשרים במקרים רבים לוותר על התערבות ניתוחית ולהשיג תוצאות רצויות בעזרת טיפולים שמרניים. בעשור האחרון רק 20% מהתהליכים הפלסטיים מבוצעים בטיפולים כירורגיים. הובן שבמקום לשלם על חדר אשפוז, לעמוד כמה שעות על הרגליים ולראות את המטופלת לפני הניתוח ואחריו, כאן יש תהליך מקוצר ומתקדם".

מתי המצב מחייב ניתוח?

כשהעור צונח ברמות קשות מתחת לקו הלסת בוודאי שאותה אישה תזדקק לטיפול כירורגי, אבל נשים מגיעות לטיפולים אסתטיים לפני שהן מגיעות למצב הזה".

איך מזהים הזדקנות בפנים?

"הגישה הרווחת כיום היא שמתייחסים למרכז הפנים, לאיזור שבו יש מידה מסוימת של התרוקנות העור, מהשקעים של העיניים לכיוון מטה. משם צונח הפרצוף למראה הבולדוג. ממלאים את האיזור בחומרים איכותיים בסמיכות גבוהה, בטכניקות  נכונות ובעומק הנכון. אם מבצעים את זה בצורה חובבנית התוצאה לא תיראה טבעית ונעימה, אך מי שיודע לעשות את הפעולות המדויקות מוציא תחת ידיו אישה במראה צעיר".

הזרקות בדבר מפחיד, את עלולה למצוא את עצמך כמו רנה זלווגר שאיבדה את הצורה שלה.

"אין סיבה שתגיעי למצב כזה אם את הולכת לרופא טוב".

ד"ר הולנדר - ידיעות אחרונות

ד"ר אלטס מספר על אישה בת 66, מנהלת בכירה שבקושי יש לה זמן להפסקת קפה, ובוודאי שאין לה אפשרות להיעדר מהעבודה ימים ארוכים, לשהות במיטה ולהחלים מניתוח פנים.
"אותה אישה קיבלה ממני טיפול בהזרקות, ויצאה מהקליניקה כאילו שעברה ניתוח אבל בלי כאבים, בלי חדר אשפוז ובשליש מחיר. עשיתי לה בוטוקס וגם מילוי עמוק עם חומצה היאלורונית בסמיכות גבוהה באמצעות מזרק עם צינורית דקיקה שנקרא 'קנולה', שמאפשרת דיוק מירבי בעבודת המילוי. כל התהליך נמשך פחות משעתיים, כולל זמן האיפור והצילום של הפציינטית אחר כך. אותה אישה קמה מהכיסא והמשיכה הלאה, לעבודה".

קוטג', חלב והזרקות לפנים

טיפול הצערת הפנים באמצעות הזרקות עולה כשליש מניתוח פנים, אך בניגוד לניתוח שמחזיק חמש שנים, אפקט ההזרקה נותר כשנה בלבד.
"כתוצאה מהזריקות נוצר קולגן, שהוא חלבון טבעי של העור, ולכן זה לא מדויק להגיד שהאפקט נשאר רק שנה", מבהיר ד"ר אלטס. "גם שנתיים אחרי הטיפול התוצאות יישמרו. נכון שפחות טוב ממה שהן היו בשנה הראשונה, אבל יידרש פחות חומר להמשך תחזוקה. במקרה שהצוואר מידלדל ויש עודף עור – אותה מטופלת תזדקק לניתוח, אולם בסימנים הראשונים ניתן עדיין לטפל, אם זה בעזרת מיכשור של גלי רדיו או גלי אור, שיטות מיצוק שונות, חוטים וכדומה".

אני תוהה אם לרופאי עור יש מניע נסתר לקדם את ההזרקות על פני ניתוח כיוון שאינם פלסטיקאים, אלא שד"ר ליאורה הולנדר, מומחית בכירורגיה פלסטית, מצדדת בטענה. "כמנתחת שעושה הרבה ניתוחי פנים, לפעמים באמת אפשר לחסוך ניתוח", היא מודה. "במקרים שבהם עודפי העור קלים והבעיה העיקרית היא טשטוש מסגרת הפנים וקפלים גדולים גדולים בין האף לפה – אני מציעה הזרקות במקום ניתוח".
לדבריה, בדרך כלל ניתוח והזרקות הם פרוצדורות משלימות. "אין דבר כזה 'לעשות ניתוח ולגמור עם זה'. בניתוח מסירים עודפי עור אבל הנפח נעלם עם השנים, ולכן צריך להחזיר את המלאות לפנים בעזרת חומרי מילוי".

אני לא מבינה איך אפשר ליצור מראה מתוח באמצעות הזרקות.

"הבעיה העיקרית של נשים שמזדקנות היא שקו הלסת שלהן נעשה פחות ברור, פחות חד. רואים את הגיל על הפנים לא בגלל קמט או שניים, אלא בגלל שהלסת מקבלת צורה של פני בולדוג, כי עודפי העור 'נזלו' למטה עם הגרביטציה. אחת הסיבות להיווצרות עודפים בלסת היא איבוד נפח בלחי, ואז היא צונחת כלפי מטה. לכן חלק מהטיפול הוא לטפל דווקא בלחי וכך מטפלים בגורם לתופעה.
את שארית העור הקטנה שתיוותר נוכל להחליק באמצעות חומרי מילוי סמיכים מאוד, כמו סטילאז' אקסרה לארג'. החומר מכיל אלחוש כך שהפעולה לא כואבת, ובעזרתו מחקים את עצם הלסת ובעצם בונים אותה.
"החוכמה היא לעשות את זה בצורה נכונה ואחידה, ובלי לשנות את מבנה הפנים. אני מאמינה בתהליכים, בטיפול שנעשה בשלבים, מעדיפה להזריק קצת וכעבור כמה שבועות להזריק עוד חומר, ובלבד שהמראה שיתקבל יהיה טבעי. כשבאה אישה שלא טופלה מעולם והפנים שלה במצב לא טוב, זה לא נכון לטפל בבת אחת בכל הפנים. מה שנכון זה לתת לחומר להתקבע, ואחרי שרואים שהבצקת ירדה – להמשיך הלאה".

לפעמים אני רואה נשים ובא לי לקחת מזרק ולשאוב מהן את כל התוספות הסינטטיות.

"צריך לדעת להזריק מבלי שאף אחד יידע לעולם שהאישה הזו טופלה. הטיפול נועד לשחזר את מה שהיה והלך לאיבוד, אלא שנשים מבקשות דברים שלא היו להן אף פעם ולא יודעות מתי לעצור. בתחום ההזרקות – פחות זה יותר".

לדברי המצדדים בהזרקות, כמעט כל איבר בפנים יכול לעבור טרנספורמציה באמצעות חומרי מילוי.
"פעם היו עושים ניתוחים להרמת מצח וגבות, אבל היום ממלאים את האיזור בבוטוקס ובחומרי מילוי", אומרת ד"ר הולנדר. "כשמזדקנים הגבות מאבדות את גבעת השומן הקטנה שהן יושבות עליה ואצל נשים מבוגרות רואים גבה שמונחת על הפרצוף בלי הקימור שיש לצעירות. באמצעות חומרי מילוי יוצרים אשליה של גבה צעירה. גם איזור הרקות סובל ככל שמתבגרים, ואצל קשישים ניתן לראות בבירור שקע. אצל נשים עם פנים שקועות זה מבגר אפילו יותר. גם פה ממלאים בחומרי מילוי".

מה לגבי עפעפיים?

יש הבדל בין עפעפיים תחתונים לעליונים. אם יש נפיחות של עודפי שומן או עור בעפעפיים תחתונים, הרי שהטיפול הוא ניתוח. אם הבעיה היא שקעים אז צריך להשתמש בחומרי מילוי, אבל בזהירות רבה. לעפעפיים עליונים במצב קל אפשר לעשות בוטוקס, אך במקרים של עודפי עור משמעותיים עושים ניתוח".

גם את האף אפשר לפסל?

ישנם מקרים שבהם אפשר לחסוך סבל וכאב של ניתוח ולעצב את האף עם חומרי מילוי. תלוי כמובן מה הבעיה, אבל זה פיתרון מצוין להרבה מאוד מקרים. בנוסף, כשמדובר בסנטר נסוג ישנם מקרים שאפשר לוותר על שתל, מה שאומר שמוותרים על חתכים וגופים זרים, ובמקום זה ממלאים את הסנטר בחומר שאותה ניתן לעצב בצורה המתאימה".

איך אני יודעת שאני צריכה ניתוח ומתי אפשר להסתדר עם הזרקות?

אבן הבוחן זה הצוואר. כשיש עודפי עור או שומן במצב שמצריך טיפול רציני, צריך ללכת לניתוח. אנחנו נמצאים בעידן של ניתוחים זעיר-פולשניים, ממוקדים ולא חתכים ענקיים; טיפול נקודתי. כאמור, אם תעשי רק מתיחה, בלי החזרת נפח, תקבלי את המראה הלא-טבעי של המנותחות מהדור הקודם. באמצעות הזרקות ניתן למלא היום כל חור ושקע. חומרי המילוי הסמיכים החליפו את הצורך בשתל בבניית סנטר נסוג ובמקרים רבים אפשר לשפץ בעזרתם אפים מבלי להזדקק לשבירת עצמות. גם איזור הרקות, שנהיה חלול ככל שמזדקנים, מקבל טיפול מושקע".

פרופ' אייל וינקלר, מומחה בכירורגיה פלסטית וניתוחים אסתטיים ובעל טור במוסף זה, פחות שותף להתלהבות ממזרקים. "יש תיאוריה שלא לגמרי מקובלת עליי שניתן לתקן את התבגרות הפנים על ידי החזרת נפח והימנעות מניתוח", הוא אומר. "יש מצב שהעור כל כך רפוי והשרירים איבדו את האלסטיות שלהם באיזור הצוואר, שאין מה לעשות מלבד ניתוח. אנשים מייחסים בטעות את המראה הלא-טבעי לעבודה של מנתחים פלסטיים, ודווקא זה נובע מהזרקות יתר במקום הרמת פנים מודרנית. אחת הסיבות העיקריות להופעת המראה המגוחך של עצמות לחיים בולטות מדי ושפה עליונה ברווזית היא האסכולה שמאמינה שנפח משפר הכל. הנפילה של העור והרפיון של השרירים הם תוצאה של גרביטציה, איבוד קולגן, וגם אם נזריק חומצה היאלורונית בכמות מסיבית לפנים היא לא תרים את הפנים".

אתה מבצע הזרקות?

בוודאי. הזרקות זה נפלא בתנאי שיודעים לעשות בהן שימוש נכון. בגיל ובמצב מסוים ניתן לשפר מאוד בעיות כמו חוסר שומן בשקיות מתחת לעיניים, קמטים שיורדים מהאף לפה ולחיים שקועות. ברור שגם אחרי מתיחה חייבת להיות תחזוקה שגרתית על ידי הזרקה של חומצה היאלורונית בכמות מועטה, בעיקר סביב הפה. עם זאת, ישנם אלמנטים נוספים באובדן הפנים שמצריכים התייחסות, מלבד אובדן נפח. אצל כל אחת מגיע יום הדין שבו היא צריכה לדעת שהזרקות נותנות מעט תועלת והגיע הזמן למתיחה".

© כל הזכויות שמורות

קידום אתרים - אקסטרה דיגיטל

דילוג לתוכן