הגדלת חזה: שתלים מומלצים – ד"ר ליאורה הולנדר
טקסט הלוגו של ד

הגדלת חזה: שתלים מומלצים

מטרת השתלים בחזה להגדיל את החזה ולמלא אותו, ומשתמשים בהם הן לניתוחי הגדלת חזה קוסמטיים והן לניתוחים שיקומיים כמו לאחר כריתה בעקבות סרטן השד. במאמר זה נסקור את השתלים המומלצים המשמשים בניתוחי הגדלת חזה בלבד, נדון בסוגי השתלים הזמינים בשוק, ההליכים הרפואיים והסיכונים האפשריים.

שתלי סיליקון מול שתלי מי מלח

יש שני סוגי שתלים עיקריים: מי מלח וסיליקון. בשני סוגי השתלים השכבה החיצונית עשויה מסיליקון, וההבדל הוא בהרכב הפנימי: מי מלח סטריליים או פלסטיק ברקמת ג'ל (סיליקון).

שתלי מי מלח (Saline) ממולאים במי מלח סטריליים. הם מוכנסים לגוף ריקים וממולאים לאחר שהם ממוקמים במקומם הרצוי.

שתלי הסיליקון ממולאים מראש בג'ל סיליקון, נוזל קשיח ודביק המחקה בהצלחה את התחושה של שומן אנושי. נשים רבות מוצאות בשתלי הסיליקון דמיון רב יותר למראה והתחושה של חזה טבעי.

 

הסיכונים בשתלים להגדלת חזה

בעבר שתלי סיליקון נחשבו מסוכנים, אבל מאז 2006 אישר מנהל התרופות והמזון האמריקאי (FDA) להחזיר לשימוש שתלי סיליקון מסוג מסוים עבור ניתוחי הגדלת חזה.

כיום, שתלי הסיליקון ושתלים ממי מלח בהגדלת חזה נושאים סיכונים דומים:

– צלקת המעוותת את הצורה של השתל

– כאבים באזור החזה

– זיהום

– שינוי ברגישות של הפטמה והחזה (לרוב זמני)

– דליפה של השתל או קרע

 

כדי לטפל בחלק מהסיבוכים המתוארים לעתים יהיה צורך בניתוח נוסף כדי להסיר את השתלים או להחליף אותם.

 

קרע בשתלים

יש הבדל בין טיפול בקרע בשתלי סיליקון לבין טיפול בקרע בשתלי מי מלח.

קרע של שתלי מי מלח: במקרה של קרע, השתל יאבד מנפחו ויגרום לחזה לשנות את גודלו ואת נפחו. מי המלח שידלפו ייספגו בגוף בלי לגרום לסיכון בריאותי כלשהו. עם זאת, יידרש ניתוח כדי להסיר את שכבת הסיליקון, ובאותה הזדמנות גם להחליף את השתלים.

קרע של שתלי סיליקון: ייתכן ושתל הסיליקון ייקרע מבלי שתרגישי, מהסיבה שסיליקון חופשי נוטה להישאר כלוא ברקמה הסיבית שנוצרת סביב השתל (הקפסולה). מצב זה מכונה "קרע שקט".

דליפת שתל סיליקון לא נחשבת לגורם סיכון משמעותי לבריאות האישה, ולא נמצא קשר בין דליפה לבין סרטן השד, בעיות פוריות או מחלות רקמת חיבור מעורבת כמו דלקת פרקים כפי שחשבו בעבר.

אף על פי כן, שתל סיליקון קרוע עלול לגרום בסופו של דבר לכאב או לשינויים בקו המתאר או בצורה של החזה. במקרה כזה, הרופא לרוב ימליץ על ניתוח להסרת השתל או להחלפתו בחדש.

 

בטיחות שתלי הסיליקון לעומת שתלי מי מלח

גם שתלי סיליקון וגם שתלי מי מלח נחשבים לבטוחים עבור ניתוחי הגדלת חזה ושחזור חזה. ממשיכים להיעשות מחקרים הבודקים את ההשפעה לטווח הארוך של שתלים בחזה, של הבטיחות והיעילות של השתלים לסוגיהם.

 

איך לבחור שתלים להגדלת חזה?

בחירת השתל המתאים תלויה בכל מטופלת באופן אישי והיא מושפעת ממבנה החזה, מבנה הגוף ומגורמים נוספים, והמנתח הפלסטי ייקח את כל הגורמים האלה בחשבון כשהוא ימליץ על השתל המתאים ביותר להגדלת חזה. בסופו של דבר, הבחירה בשתל המתאים ביותר תלויה במטופלת.

© כל הזכויות שמורות

קידום אתרים - אקסטרה דיגיטל